Akü Takviyesi

 

Uzman Oto Tamir __ TEKNİK BİLGİ

Aracınızdaki akü çalışmadığı zaman ilk akla gelen, aracınızı takviye ile çalıştırmaktır. Bir akü yada diğer farklı bir araç yardımıyla aracınızı çalıştırabilirsiniz. Fakat unutmamalıdır ki özellikle çalışmayan akü için sonrasında mutlaka yetkili yada özel bir servis tarafından kontrol gerekmektedir...

Yapılması gereken takviye işlemini kısaca anlatmak gerekirse çalışmayan aracımızdaki akünün pozitif kutup başı ile, çalışan araçtaki akünün pozitif ( + )  kutup başını, negatif ( - ) kutup başı ile negatif kutup başını takviye kablosu yardımıyla paralel bağlanır. Sonrasında çalışmayan aracın kontağı çevrildiğinde araç çalışacaktır. ELEKTRONİK DONANIMLI ARAÇLARINIZDA YAKLAŞIK 20 sn KADAR BEKLETİN VE BAĞLAMIŞ OLDUĞUNUZ ARA KABLOYU 20sn SONRA SÖKÜN AKSİ TAKTİRDE ARACINIZA DAHA ÇOK HASAR VERMİŞ OLUCAKSINIZ..!

Yanlış bilinen bir durumda takviye işlemi sonrasında akünün %100 doluluğa ulaşılacağının düşünülmesidir. Eğer akü derin deşarja uğramışsa takviye işlemi akünün sadece voltajını yükseltir. Tam şarja ulaşmayan akü bir sonraki denemede yine aynı sorunu çıkartabilir. Unutulmalıdır ki akünün tam olarak şarja olabilmesi için redresöre bağlanması gerekir.