DYNOMETRE ( Araç güç ölçümü )

Dinamometre 

Dinamometreler araçların güçlerini ölçmek üzere tasarlanmış sistemlerdir. Yapısal olarak motor dinamometresi ve yol dinamometresi olarak ikiye ayırabiliriz. 


Motor dinamometresi: 

Genellikle fabrikalarda ve tek model araç modifiyesi üzerine çalışan firmalarda kullanılır. Araç üzerinden söklen motorun volan çıkışı özel aparatlar yardımı ile dinamometreye bağlanır. Elektrik bağlantıları yapılarak motor çalıştırılır ve volan çıkışındaki gücün ölçümü yapılır. Ölçülen güç sadece motordaki güçtür ve sistemin pratikte en büyük dezavantajı motorun ve elektrik bağlantılarının araç üzerinden sökülmesi gereğidir. 


Yol Dinamometresi (Rolling Road): 

Her marka araç üzerine çalışan servislerin ve ölçüm merkezlerinin kullandığı sistemdir. Aracın çekiş, tekerlekleri yer seviyesinde bulunan iki adet silindir arasına alınır. Araç sabitlenir ve tam gaz pozisyonunda, araç sabit devirde tutulmak suretiyle ölçüm yapılır. Ölçümler motor çıkışı veya tekerlek çıkişı olarak farklı farklı yapılabilir İşlevsel olarak dinamometreler farklılık gösterirler. 

Akselerasyon Dinamometresi (Inertia Dyno): 

Bu tip dinamometrelerde araç silindirler üzerinde yürürken genellikle 4. viteste 1000 devirde tam gaz yapilir. Araç devir kesiciye girdigi zaman ayak gazdan çekilir. Aracın kendi kendine 1000 devire inmesi beklenir. Ölçumnun mantığında hızlanma aşamasinda motor gücü, yavaşlama aşamasında aktarma organlarındaki kayıplar hesaplanır. Ölçüm sonucu tekerlekte ve motor çıkışında olarak bilgisayar tarafindan hesaplanır. 

Yük Dinamometresi (Loading Dyno): 

Bu sistemde aracın yük altında tutularak ölçüm alınması esastır. Sistemde bulunan silindirlerden birine baglı olan elektrikli fren(Retarder) yardımı ile araç istenilen devirde yüklenir. İstenen devir dinamometreye verildikten sonra araç içerisinde tam gaz yapsanız dahi arac o devri geçemez. Frenin altına baglı olan yük okuyucu (Loadcell) yardımı ile tekerlekteki o andaki tork değeri belirlenir, devir ve katsayı ile carpılarak beygir gücü ekrana verilir. Aracın yük altında tutulabilmesi ve ekranda beygir gücü okunması "online tuning" imkani sağlar