Partikül temizliği ( DPF ) JENERASYON İŞLEMİ

SALİHLİ 'de Aracınızın Dpf Temizlik Uygulamalarını Uzman Oto Tamir 'de Yaptırabilirsiniz..!

 

PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

Partikül filtresi yeni nesil dizel araçların egzoz sistemlerinde, çevre ve insan sağlığına daha az zarar vermek için kullanılan bir parçadır. Temel olarak partikül filtresi aracınızın tam anlamıyla yakamadığı materyalleri süzme görevi yapmaktadır.

 

PARTİKÜL FİLTRESİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

Partikül filtresi içerisinde petek şeklinde çok küçük gözeneklerden oluşur. Egzozdan çıkan gazlar bu gözeneklerden geçer. Egzoz gazı içerisindeki çevreye aşırı zararlı olan tam yanmamış yakıt kurumu bu peteklere yapışarak çevrenin kirlenmesi önlenir. Ancak bu kurumlar gözeneklerde sürekli kalmazlar, çünkü partikül kurumlarla tıkanarak motorun çalışması zorlanır, yakıt sarfiyatı ve motorun ısısı artar.

Partikülün ısı derecesi ortalama 700 dereceye ulaştığında bu kurum parçacıkları yanarak çevreye zararı etkisiz hale gelir ve dışarı atılır.

Bazı araçlar bu 700 derecelik sıcaklığa ulaşma olayını algılayıcılar sayesinde yaparken, bunu bazen sizin yaptırmanız da gerekir.

Aracınız kendiliğinden Dpf sistemini temizleyemiyor ise aşağıdaki işlemlerin tıkanıklık durumuna göre uygulanması gerekir. Tıkanıklık durumunu test cihazlarımız ile görebilmekteyiz.

 

PARTİKÜL FİLTRESİ TEMİZLEME - JENERASYON

Yüksek Isıyla Temizleme

Bu işlem aslında hemen hemen her araçta kendiliğinden olan bir işlemdir. Partikül filtresini 700 dereceye ulaştığında içerisindeki kurumları yakarak dışarıya atar. Ancak 700 dereceye ulaşmak çok da kolay değildir. Arabayı ortalama 2500 devirde yarım saat durduğu yerde çalıştırdığınızda partikül fitresinin sıcaklığı ancak 700 dereceye ulaşabilir.

Şehir içinde araç kullanımında, özellikle sürekli kısa mesafelerle aracınızı kullanıyorsanız partikül filtresi hiç temizlenemiyor olabilir.

Ancak bazı araçların partikül filtresinin bir girişinde ve bir de çıkışında boru olur. Bu borulardan ilki partiküle giren egzoz gazının miktarını ölçer, diğeri ise partikül filtresinden çıkan gazı ölçer. Eğer çıkan gaz basıncı giren gaz basıncından düşükse, beyin motora partikül filtresini temizlemek için sıvı kimyasal madde gönderir. Bu madde motor içerisinde yakıtla birlikte yanar. Motorun ısısı çok çabuk yükselerek partikülün temizlenmesi sağlanır.

Partikül Filtresini Çeşitli Kimyasallar ile Temizleme

İki tip kimyasal madde bulunur. Bunlardan ilki aracın yakıt deposuna eklenen kimyasallardır. Diğeri ise Dpf filtresinin içine uygulanan kimyasalladır. Aracınızın dpf filtresinin tıkanıklık durumuna göre bu iki farklı kimyasaldan biri tercih edilir.

Partikül Filtresini Söküp Temizleme

Bu işlemde partikül filtresi araçtan komple sökülerek içerisi yine çeşitli kimyasallarla birlikte özel bir makine kullanılarak yıkanarak temizlenir.

Partikül Filtresini Bilgisayardan Jenerasyon Yaparak Temizleme

Bir çok aracın jenerasyon işlemini Özden Otomotiv olarak son teknoloji cihazlarımız ile yapabilmekteyiz.

 

PARTİKÜL FİLTRESİNİN ZARARLARI

Partikül filtresinin faydalarının yanında aslında tıkalı olmadığı sürece motora zararı yoktur. Ancak tıkanmaya başladığında motora hararet yaptırabilir, yakıt sarfiyatınız artar, motorun performansı yüksek oranda düşer. Bu sebeple Dpf filtre jenerasyonları aksatmadan periyodik aralıklar ile yapılmalıdır. Bu işlemler düzenli yapılmaz ise oldukça pahalı olan Dpf Filtresinin değişmesi gerekebilir ya da Motor Sistemi içerisinde oluşan egzoz gazını yeterli seviyede atamayacağı için motorunuz bu durumdan zarar görebilir.